Varesed tänavail ja plakateil: kes nad siia tõi?

Aprillikuu varesepäeval toob Hõimulõimed tagasi soome-ugri disko ja koos sellega ka visuaalse maailma, mis on sama müütiline kui päev ise. Diskoplakat on Tartu tänavatel juba silma jäänud oma mängulise, veidi arusaamatu, aga täiesti vastupandamatult efektse kujundusega. Kes on selle taga?

Tutvustame teile Regina Vitányit: graafilist disainerit, kelle töö on palju enamat kui lihtsalt plakatite joonistamine. Regina on pärit Ungarist, kuid elab nüüd Eestis. Hiljuti otsustas noor kunstnik hakata Hõimulõimede liikmeks.

Regina Vitányi. Autor: Victoria Tomaschko

„Ma olen paberi peal graafiline disainer, aga tegelikkuses täielik maniakk,“ kirjeldab Regina end ise. Tema südameasjuks on zine-kultuur, trükitehnoloogiad ja disaini perifeersed valdkonnad, mille tõttu kipub ta töö olema eksperimentaalne ja teoreetiline. „Isiklikes projektides meeldib mulle luua midagi interaktiivset ja ootamatut – panna trükitud illustratsioonid liikuma, lasta raamatu kaanel aega mõõta või tekitada optilisi illusioone,“ räägib ta. Regina töötab vabakutselisena peamiselt kultuuriasutuste ja -sündmuste heaks, olgu selleks festivalid, teatrid, filmid või näitused. „On kummaliselt rahuldustpakkuv näha oma kujundusi tänaval vastu vaatamas,“ lisab ta.

Varesepäeva soome-ugri disko plakatit võib leida nii Tartu hoonetest kui ka tänavapildist. Autor: Regina Vitányi

Varesepäeva disko plakati visuaalide taga peitub soov leida „müütiline tasakaal naiivse, muigamapaneva ja trendika graafilise disaini vahel“. Regina soovis, et plakat mõjuks nagu salajane kokkutulek kentsakatest olenditest ja kadumaläinud kinnastest, kes lihtsalt tantsivad läbi kogu öö. Plakati staariks on loomulikult vares, tulevase disko teema vääriline tegelane. Ülejäänud kujunduses kasutas ta veebiarhiivist leitud soome-ugri ainestikku, millest valis välja kollaažilikke kujunduselemente. „Tahaksin anda au neile imelistele käsitöölistele, kelle looming on plakatil esindatud – isegi kui me ei tea neid loojaid nimepidi.“

Kollaaž, mis on loodud udmurdi tekimustri peale. Autorid: Karl Kaisel, Regina Vitányi

See pole Regina esimene kokkupuude soome-ugri maailmaga. 2024. aasta suvel kutsuti ta koos partneri Karliga osalema Soome-Ugri Filmifestivali 48-tunnises eksperimentaalfilmi töötoas. Koostöös udmurdi päritolu muuseumiõpetaja Natalia Pylluga valmis lühianimatsioon „Шобрет – The Blanket“ (treiler), mis uurib mälu, materiaalsust ja kultuurilist identiteeti ühe udmurdi eseme kaudu. See kogemus oli tema sõnul üks peamisi põhjuseid, miks ta hiljem otsustas Hõimulõimedega liituda.

Regina on välja andnud ka zine’i eesti folkloorist, mis kannab pealkirja “Fog / Udu”. Zine on jõudnud maailma eri paigusse, neist kaugeimaks sihtkohaks on Taiwan. See projekt põhineb tema diplomitööl “Shadows”, mis on eksperimentaalne pop-up raamat eesti rahvajuttudest.


Jääme põnevusega ootama Regina järgmisi samme ja loodame salamisi, et ka mõni uus Hõimulõimede projekt võiks tema käe all kuju võtta. Toetame Reginat tema loomingulisel teel ja rõõmustame iga kord, kui tema tööd kuskil vastu jalutavad.

Kel on huvi Regina tegemisi ja loomingut jälgida, võib seda teha Instagramis (@reginavitanyi) või külastada tema veebisaiti reginavitanyi.xyz.

Britt-Kathleen Mere (MTÜ Hõimulõimed esimees)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga